Neměníme podstatu, přinášíme nový pohled

O institutu

„Kdokoli si přeje následovat moji metodu, potřebuje pochopit, že nesmí uctívat mne, ale sledovat dítě, jako svého učitele.“

Maria Montessori

Slova Marie Montessori, tvůrkyně montessoriovské pedagogiky a jedna z nejvýjimečnějších žen první poloviny 20. století, jsou krédem, kterým se náš Institut celostního vzdělávání řídí. Vycházíme z tradice, ale víme, že dnešní společnost se změnila a děti, které v ní vyrůstají, jsou jiné než před 100 lety. Neměníme podstatu Montessori pedagogiky, přinášíme nový pohled. Na kurzech a seminářích jej představíme i vám.

Claus-Dieter Kaul
pedagogický ředitel Institutu celostního učení v ČR
zakladatel Institut für Ganzheitliches Lernen


Co děláme a pro koho?

Pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti pořádáme kurzy a semináře z různých oblastí pedagogiky a výchovy dětí. Rádi přivítáme učitele mateřských a základních škol i další pracovníky ve školství, vítáni jsou též rodiče, kteří se zajímají o moderní způsoby výuky doma i ve škole.

Základem nabídky je Diplomový kurz moderní pedagogiky v rozsahu 300 výukových hodin, pořádáme také řadu jednodenních či krátkodobých seminářů.


Kdo u nás vyučuje?

To nejlepší ze své praxe vám v diplomovém kurzu moderní pedagogiky, založeném na Montessori filozofii předají známí evropští školitelé v čele s Clausem-Dieterem Kaulem, zakladatelem a ředitelem německého Institutu celostního učení.

O své znalosti se s vámi podělí i další členové jeho týmu: Carolina Abel, Birgit Griep, Christiane Maneesha Wagner, Andrea Schauseil, Ulrike Kegler, ředitelka Montessori školy v německé Postupimi, a Jürgen Kaul. Podrobnější informace o vyučujících, včetně stručného životopisu, naleznete zde.

V rámci dalších seminářů s námi budou pracovat specialisté na jednotlivé oblasti, jako například Theodor Feldner z Rakouska, který se specializuje na účení matematiky celým tělem a za pomocí nových, moderních pomůcek.


Naše zkušenosti a zázemí?

Nezačínáme od nuly. V roce 2008 jsme založili mateřskou školu, která po transformaci na Sofie- mateřská škola a základní škola, o.p.s. v roce 2011 získala akreditaci MŠMT ČR a v současnosti provozuje mateřskou školu pro 40 dětí a základní školu pro 40 dětí ve smíšených třídách pro žáky v 1.až 5.ročníku.

Od roku 2011 organizujeme školení pro učitele a rodiče, od roku 2012 spolupracujeme s lektorským týmem německého Institutu celostního učení IFGL a lektorský tým rozšiřujeme o inovativní školitele a metody.

V současnosti připravujeme zápis do třetího běhu kurzu, na školách a mateřských školách v ČR a SR najdete více než 70 učitelů a průvodců, kteří pracují s dětmi celostně.

Institut celostního učení naleznete v Říčanech u Prahy v prostorách MŠ a ZŠ Sofie. Více informací naleznete na stránce s kontakty.

Při organizaci diplomových kurzů vycházíme z curricula a zkušeností mateřského Institut für ganzheitliches Lernen/Academie Montessori Biberkor, která pořádá identické kurzy v dalších 14 lokalitách v okolních zemích.